Očkovanie pred cestou do zahraničia je v niektorých prípadoch povinné, v iných sa iba odporúča a teda každý musí zvážiť sám aké riziko je ochotný podstúpiť.

Nižšie uvádzame zoznam možných ochorení, nákaz, proti ktorým je potrebné sa v tej ktorej krajine chrániť.

 

Žltá zimnica

očkovanie sa vyžaduje od všetkých cestujúcich starších ako 1 rok pri cestách do krajín:

AFRIKA: BENIN, BURKINA FASO, KAMERÚN, STREDOAFRICKÁ REPUBLIKA, KONGO, POBREŽIE SLONOVINY, DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO (predtým ZAIRE), GABON, , GHANA, LIBÉRIA, MALI, MAURETÁNIA (mimo tých čo prichádzajú z neinfekčných oblastí s pobytom kratším ako 2 týždne), NIGER, RWANDA, SV. TOMÁŠ A PRINCOV OSTROV, TOGO

JUŽNÁ AMERIKA: FRANCÚZSKA GUYANA

očkovanie sa odporúča pri cestách do krajín (oblastí) endemického výskytu žltej zimnice:

AFRIKA: ANGOLA, BURUNDI, ČAD, ETIÓPIA, ROVNÍKOVÁ GUINEA, GAMBIA, GUINEA, GUINEA-BISSAU, KEŇA, NIGÉRIA, SENEGAL, SIERRA LEONE, SOMÁLSKO, SUDÁN, UGANDA, TANZÁNIA, ZAMBIA.

STREDNÁ A JUŽNÁ AMERIKA: BOLÍVIA (oblasť Beni, Cochabamba, Santa Cruz a časť subtropickej oblasti La Paz), BRAZÍLIA (oblasť Acre, Amapá, Amazonas, Goiás, Maranháo, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Pará, Rondonia, Roraima a Tocantis, Espirito Santo, Piaui, Bahia,  Sao Paolo, Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul ), KOLUMBIA, EKVÁDOR, GUYANA, PANAMA (provincia Chepo, Darién a San Blas), PERU (pri návšteve džungľových oblastí pod 2300 m n.m.), SURINAM, VENEZUELA, TRINIDAD a TOBAGO

 

Poliomyelitída

očkovanie sa odporúča cestujúcim starším ako 30 rokov, ktorí cestujú do krajín s výskytom poliomyelitídy (najmä krajiny južnej a juhovýchodnej Ázie).

 

Meningokoková meningitída

očkovanie sa odporúča pri cestách do oblastí epidemického výskytu meningokokovej meningitídy (krajiny rovníkovej Afriky) a vyžaduje sa od pútnikov do Mekky (Saudská Arábia).

 

Japonská encefalitída

očkovanie sa odporúča pri dlhodobých pobytoch v oblasti epidemického výskytu japonskej encefalitídy.

VÝCHODNÁ A JUHOVÝCHODNÁ ÁZIA:

Krajina

Riziko prenosu je v uvedených mesiacoch.

Pokiaľ údaj nie je vyplnený, riziko platí celý rok

Bangladéš a Bhutan

6.-1.

Barma

5.-10.

Brunej

 

Kambodža

5.-10.

Čína sever

5.-9.

Čína juh

4.-10.

India sever

6.-1.

India juh

 

Indonézia

 

Japonsko

4.-10.

Laos

5.-10.

Malajzia

 

Nepál

7.-12.

Severná Kórea

5.-10.

Pakistan

6.-1.

Filipíny

 

Srí Lanka

 

Južná Kórea

7.-10.

Taiwan

4.-10.

Thajsko a Vietnam

5.-10.

Brušný týfus

očkovanie sa odporúča pri cestách do štátov Ázie (najmä indický subkontinent), Afriky, Strednej a Južnej Ameriky iba v tom prípade, že ide o dlhodobý pobyt alebo ak v mieste pobytu nie je zabezpečená pitná voda a hygienické podmienky sú zlé.

 

Hepatitída typ A

očkovanie sa odporúča cestujúcim do 54 rokov pri dlhodobých pobytoch v krajinách s vysokým výskytom tejto infekcie a s nízkym hygienickým štandardom v mieste pobytu. Sú to najmä africké krajiny, Ázia, Stredomorie, Stredný Východ, Stredná a Južná Amerika.

 

Hepatitída typ B

očkovanie sa odporúča pri dlhodobých pobytoch vo vysoko endemických oblastiach: krajiny Afriky, Južná a Stredná Amerika, Blízky Východ, Juhovýchodná Ázia a ostrovy Tichého oceánu.

 

Zdroj: ročenka SZO "International travel and health"